Myślę, że eduweba nie trzeba nikomu przedstawiać – to chyba najstarsza polska platforma kursowa, gdzie osoby interesujące się grafiką i projektowaniem, mogły uczyć się nowych umiejętności. Miałam okazję uczyć się z eduweba, recenzować kilka kursów (recenzje znajdziecie na blogu) a także przygotowywać dla nich kursy. Dziś wracam w roli recenzentki.
Eduweb trochę się na przestrzeni czasów zmienił i po wprowadzeniu nowych funkcji, mam okazję przetestować i zrecenzować kilka obszarów. Sprawdźmy czy nadal warto w niego inwestować.
Co się zmieniło? – społeczność
Eduweb przechodził kilka zmian, odkąd ostatnio z niego korzystałam. Społeczność osób zainteresowanych UX może pamiętać start Ahoy – społeczności tworzonej wspólnie z dziewczynami z obecnego Design Practice. Start był głośny i przyciągnął sporo osób, ale sama społeczność nie przetrwała raczej próby czasu. Przynajmniej nie w początkowej formie, bo jeśli zerkaliście na stronę eduweba, prędzej czy później, mogliście zauważyć, że ahoy… dalej działa!
Ahoy to społeczność zintegrowana z platformą, choć możecie kupić wyłącznie dostęp do kursów (społeczność jest dodatkowo płatna). To tu bowiem odbywa się główna komunikacja sprintów (o nich za chwilę).
Ahoy dzieli się (poza kanałami sprintów) na kilka, mniejszych społeczności, podzielonych według ścieżek – biznes i automatyzacje, full-stack development, foto & video, grafika & motion, UI, UX & Webdesign, marketing i narzędzia. I choć pojawiają się tu raz na jakiś czas ciekawe tematy, posty i polecenia, to przyznam szczerze, osobiście nie zapłaciłabym za dostęp do społeczności. Wynika to głównie z faktu, że preferuję dyskusje w wąskim gronie i nie wiem czy zdarzyło mi się kiedykolwiek, zadać pytanie w jakiejkolwiek społeczności tego typu 😀
Niemniej, takie miejsca to też ciekawa forma na budowanie wizerunku. Jeżeli lubicie zadawać pytania, pomagać innym, wchodzić w dyskusje – to “go for it”. Ja wiem, że to raczej nie dla mnie.
Poza aspektem społecznościowym, wykupienie tej funkcji daje dostęp do archiwum newsletterów i dostępu do spotkań na żywo i archiwum tych spotkań. I to jest całkiem ciekawa sprawa, bo zdarzyło mi się trafić akurat na temat mnie obecnie grzejący – „Prawo Autorskie i generatywna Sztuczna Inteligencja”. Spotkanie było prowadzone przez założyciela kancelarii SAWICKI Legal, specjalizującej się w projektach branży IT i praw autorskich i dzięki wbudowanej opcji czatu, można było zadawać pytania.
Sprinty – o co tu chodzi?
Dużo ciekawsze niż społeczność są dla mnie sprinty. To takie „tematyczne” miesiące czy bardziej mikro bootcampy, w których skupiają się na wiodącym temacie. Każdy sprint trwa 21 dni i jego ramach pojawiają się nagrania video, spotkania na żywo i treści pojawiające się w społecznościach. I jeśli ma się już dostęp do eduweba i Ahoy – udział w sprintach jest bezpłatny.
Wśród sprintów, które już się pojawiły (i jest do nich dostęp w archiwum) są:
- Figma Autolayout i Atomic Design
- ChatGPT dla Marketera
- Jak tworzyć produkty i usługi, które ludzie chcą kupować?
- Dall-E i ChatGPT w Projektowaniu Graficznym
- MVP aplikacji w rekordowym czasie z Bubble (Design)
- Od Figmy do Webflow
- Analityka www dla Właścicieli Biznesu: Google Analytics w Praktyce
- i kilka mniej związanych z projektowaniem i tworzeniem produktów cyfrowych.
Zaletą sprintów jest przede wszystkim ich długość. I tu znowu, dużo zależy od naszych preferencji, ale nie ma się co oszukiwać. Rzadko kiedy mamy wolne godziny w ciągu dnia, gdy można sobie na luzie przysiąść do kursu i przerobić tony materiału. W sprintach jeden moduł ma około 45 minut i podzielony jest na krótsze materiały.
Krótki czas materiału wymaga też skrócenia treści do konkretów. Materiały, które przeglądałam opierały się na wiedzy praktycznej, pracy na przykładach i dzieleniu się dobrymi praktykami. Więc to taka pigułka wiedzy skumulowana w kilku lub kilkunastu minutach.
Asystent AI
Ekipa eduweba przewiduje, że przez rozwój sztucznej inteligencji, sposób jak będziemy się uczyć i korzystać z materiałów edukacyjnych, bardzo się zmieni. I wydaje się, że się do tej zmiany przygotowują. Już teraz w platformę wbudowany został Asystent AI (w wersji beta) – to zakładka, którą znajdziemy w materiałach (kursach, nagraniach sprintów). W obecnej wersji można zadawać pytania – i w zależności od tego, czy w ramach materiału dostępny jest transkrypt, odpowiedzi będą bardziej lub mniej ogólne.
Przyznam, że to ciekawe podejście, choć na razie nie widziałam dla niego specjalnego zastosowania. Natomiast wyobrażam sobie w tej chwili użycie go do tłumaczenia np. pojęć, które pojawiają się w kursach, a w przyszłości, jeszcze większe streszczenie materiałów, do kilku najważniejszych punktów.
A poza tym?
Co zostaje jeśli nie chcemy ani społeczności, ani sprintów? Kupując najtańszy dostęp do wybranej specjalizacji, mamy wciąż do dyspozycji kursy. Kursy to dłuższe materiały (kilka godzin), które tworzone są pod główne ścieżki eduweba. Czytelniczki i czytelnicy bloga będą pewnie zainteresowani ścieżkami UX, UI & Webdesign lub Grafika, Motion i 3D. Znajdziecie tu materiały archiwalne, jak i nowe treści – np. kurs, który pozwoli zdobyć czarny pas w Autolayoucie Figmy i zrozumieć Atomic Design, czym są design tokeny itd.
Ja jestem oczarowana treściami ze ścieżki Biznes i Automatyzacje, bo mimo, że nie brzmi to zbyt „projektowo”, to można tu znaleźć całkiem praktyczne treści do codziennej pracy. Zwłaszcza jeśli macie swoje firmy, działacie jako freelancerzy lub budujecie markę osobistą.
IxDF czy Eduweb?
Osoby, które mnie obserwują dobrze wiedzą, że najczęściej polecam kursy IxDF (sama również z nich korzystam). Ich sporym minusem jest jednak fakt, że dostępne są wyłącznie po angielsku. Eduweba nie nazwałabym konkurencją czy alternatywą dla tej platformy. To jednak trochę inny produkt i zupełnie inne podejście do tworzenia kursów.
Eduweb oferuje materiały edukacyjne, które mocno opierają się na praktycznych umiejętnościach – znajdziemy tu więc treści dotyczące konkretnych narzędzi i pracy z nimi. Są oczywiście też materiały, w których nauczymy się jakiejś teorii, ale zdecydowana większość z nich to praktyczne warsztaty. Jeżeli więc potrzebujecie wsparcia przy nauce umiejętności twardych, zorganizowanej wiedzy w zrozumieniu jak działa jakaś appka, albo jak najlepiej pracować z jakimś narzędziem – no to może być wybór dla was.
Inne jest również podejście do cennika – eduweb oferuje elastyczny cennik pozwalający wybrać zakres, który faktycznie będzie nam odpowiadał. Z dużymi platformami (jak Skillshare i podobne), jest ten problem, że owszem, materiałów jest miliard, ale ostatecznie i tak korzystamy tylko z jakiegoś małego procentu. Więc zamiast płacić pełną cenę, za wszystkie ścieżki, materiały i społeczność, można ograniczyć się wyłącznie do kursów jednej specjalizacji (np. UX, UI & Webdesign). Wtedy za rok płacimy 792 zł (66 zł/miesięcznie).
Warto czy nie warto?
Jeżeli szukacie platformy kursowej, która serwuje treści po polsku, to myślę, że warto. Zawsze zachęcam do tego żeby startować od treści darmowych, zanim zdecydujemy się na poniesienie wysokiego kosztu kursu, bootcampu czy właśnie platformy. Warto korzystać też z okresów próbnych jeśli są oferowane (większość platform oferuje zwrot kasy lub po prostu nie wymaga wprowadzania danych karty).
Eduweb pozwala uruchomić darmowy okres próbny na 30 obejrzanych minut płatnych materiałów. Darmowy okres próbny daje wszystkie korzyści abonamentu, a wymogiem jest po prostu zarejestrowanie się na eduweb. Nie trzeba wprowadzić żadnej metody płatności. Oznacza to, że bez poniesienia kosztów, możecie po prostu sprawdzić czy typ i zakres materiałów jest dla was.
Platformy kursowe to sposób na ogarnięcie chaosu – ktoś wziął i zorganizował wiedzę za was, układając ją w logiczną całość. Na eduwebie znajdziecie więc pigułkę najważniejszych informacji z określonych tematów. Upewnijcie się po prostu, że to właśnie te tematy, których poszukujecie.
Tutaj znajdziecie listę szkoleń i materiałów z obszaru UI, UX i Webdesign.
Tutaj jest lista ze ścieżki Grafika, motion i 3D.
A tu można znaleźć informacje o społeczności Ahoy, o nadchodzących sprintach oraz innych wydarzeniach.
Materiały darmowe od eduweba, znajdziecie też na ich kanale na YouTube (w zakładce video i na żywo).