Sporo było ostatnio rozwiązań webowych. To może teraz czas na aplikację mobilną? Czas na wzięcie udziału w wyzwaniu UI macie do 20 lutego (do końca dnia), a kilka dni później odbędzie się live stream, na którym podsumujemy wyniki pracy.
Jak działa wyzwanie UI?
Treść zadania możecie wykorzystać jako inspirację do nowego projektu do portfolio, formę ćwiczenia lub wziąć udział w wyzwaniu, zrealizować zadanie i wysłać je do mnie w określonym terminie. Ja w niedługim czasie przygotowuję spotkanie online na kanale YouTube (by Zebza), gdzie omawiam wybrane projekty – czyli robimy sobie spotkanie w formie korekty.
Z nadesłanych projektów wybieram dwa lub trzy. Pozwoli to pokazać najlepsze i słabsze projekty, omówić dobre strony i popularne błędy. A przede wszystkim – będę mogła opowiedzieć wam więcej o dobrych praktykach i wzorcach. Dzięki temu spotkania będą krótsze i bogatsze w wiedzę.
Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądało takie spotkanie online ostatnio, to zerknijcie niżej:
Więcej szczegółów odnośnie wysyłki projektów do wyzwania zamieściłam poniżej!
Bądź na bieżąco
Żeby być na bieżąco z zadaniami i informacjami o Live Streamach, najwygodniej dopisać się do newslettera, bo dzięki temu, prosto na maila dostaniecie każdą informację. Można po prostu śledzić bloga albo moje kanały na portalach społecznościowych, ale algorytmy bywają okrutne i jest szansa, że nie zawsze wyświetlą się wam powiadomienia o nowym zadaniu. Newsletter ten problem eliminuje.
Treść zadania
Temat: Aplikacja do zamawiania kawy na wynos
Deadline: 20 lutego 2021 (do końca dnia)
Format: projekt widoku aplikacji mobilnej na szerokość 375 px (iOS lub Android)
Cel zadania: Żyjemy w trudnych czasach, w których przedsiębiorcy radzą sobie jak mogą. Pewna sieć kawiarnii, nazwijmy ją Kaffejka, planuje wypuścić aplikację do zamawiania kawy z odbiorem osobistym / zamawianiem na wynos. Zadaniem jest zaprojektowanie ekranu, na którym pokażemy użytkownikowi jakie produkty ma do wyboru.
Klasycznie w zadaniu oceniam jeden widok, ale jak zawsze namawiam was do pomyślenia o produkcie całościowo. To świetne ćwiczenie projektowe i potencjalnie projekt do portfolio.
Obowiązkowe elementy takiego widoku to:
- nawigacja (w której znajdzie się conajmniej wyszukiwanie, koszyk, profil),
- informacja o lokalizacji – do której otwarta jest kawiarnia (do 21:00), adres (ul. Mielęckiego 10) i odległość (1.20 km), a także opcja zmiany lokalizacji,
- kategorie (okazje, kawa, herbata, koktajle, przekąski),
- produkty do zamówienia (minimum nazwa kawy i cena kawy).
Dodatkowo jeśli widzicie potrzebę dodania innych elementów, śmiało je dodajcie!
Marka: Firma jest dobrze prosperującą sieciówką, skierowaną do osób, które są aktywne w sieciach społecznościowych (prowadzili już kilka kampanii z influenserami). Zakładają, że ich użytkownicy bez problemu poruszają się po popularnych aplikacjach do zamawiania jedzenia (takich jak Pyszne.pl, Wolt czy Uber Eats). Kolory z identyfikacji firmy to: #594033 i #EEBE6C. Zdecydowanie bliżej im do baru szybkiej obsługi, niż klasycznej, eleganckiej kawiarnii, gdzie serwuje się kawę w porcelanowych filiżankach.
Jak wziąć udział w wyzwaniu? Po prostu zrealizujcie zadanie i wyślijcie projekt na zebzowego maila: byzebza@gmail.com* w tytule wiadomości wpisując „Idź Pan w UI! #14”. Nazwa pliku, który do mnie wysyłacie powinna zachować ten wzór: “Imię_Pierwsza litera nazwiska_numer projektu”, czyli w moim przypadku byłoby to np. Natalia_B_1.png. Nienazwane projekty nie będą brane do live streama!
Jeżeli wysyłacie kilka wizualizacji (np. kilka ekranów) – określcie numerami w jakiej kolejności powinnam je oglądać i prezentować – to znacznie ułatwi mi też późniejsze streamowanie.
Zwróćcie uwagę na format pliku – tym razem przyjmuję jedynie projekty dostarczone w formatach .jpg i .png, .gif. Nie przyjmuję projektów nadesłanych w formie prototypu (nie ma takiej potrzeby dla jednego widoku, a z każdego prototypu można po prostu wyeksportować obrazek). Projekty powinny być wysłane 1:1, nie analizuję projektów na wizualizacjach czy zbiorczych prezentacjach kilku ekranów.
? Stworzyłam też kurs o UI
A jeśli interesuje was zagadnienie komponentów UI to zachęcam do wzięcia udziału w kursie dla Eduweb, który stworzyłam całkiem niedawno – opowiadam w nim o najpopularniejszych komponentach interfejsu graficznego!
* Przesyłając swoje projekty na maila wyrażacie zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, w celu realizacji zadania domowego. Dzięki temu będę mogła się z Wami skontaktować, dopytać o szczegóły projektu i ustalić jak wiele informacji mogę podać o Was w czasie lajwa (możecie też występować incognito). Jednocześnie macie prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, wycofania zgody na ich przetwarzanie w każdym czasie, jak również, że podanie tych danych było dobrowolne. Ot tyle tych nudnych formalności!