Zaczynając interesować się tematem projektowania i grafiki, prędzej czy później traficie na temat historii sztuki. Spotkacie na swojej drodze projektantów, którzy będą krzyczeć głośno, że historia sztuki jest Wam niezbędna do pracy i takich, którzy będą się zarzekać, że nigdy się nią interesowali. Mi bliżej jest do tych pierwszych, choć uważam, że jak we wszystkim, trzeba zachować zdrowy rozsądek.
Każdy poniedziałkowy materiał na blogu, pojawia się również jako video na kanale. Film możecie obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=KYJWIwjvSUE
Historia sztuki to bardzo obszerny materiał i jeśli do tej pory się nią nie interesowaliście, przyswojenie wszystkiego na raz, może Was, lekko mówiąc, przytłoczyć. Są tematy w historii ciekawe i te zupełnie mnie nie interesujące, dlatego sama nie będę namawiać Was do tego, żeby zaczynać z grubej rury. Jeśli jednak macie zacięcie i czas, to sięgnijcie po serię Sztuka Świata wydawnictwa Arkady. Jeżeli chcecie zacząć stopniowo, mniejszymi krokami, zerknijcie na inne moje propozycje.
Albumy o historii sztuki
To przystępny sposób na pierwsze zetknięcie z historią sztuki. Z reguły mają prostą konstrukcję, w chronologicznym porządku układają najważniejsze dzieła epoki. Zdjęcia często uzupełnia się opisami technik, ciekawostkami o autorach lub tle historycznym. W głównej mierze składają się jednak z obrazków. Z posiadanych przeze mnie, wartym polecenia jest Wielka Księga Sztuki wydawnictwa Arkady. Oprócz chronologicznego ułożenia dzieł, składa się również z części, która dzieli prace na tematy. Co kilka stron znajdziecie również szersze opisy.
Oglądanie samych obrazów nie da Wam jednak tak dużo, jak uzupełnienie ich o głębszą analizę – zwłaszcza, kiedy sami do końca nie potraficie jeszcze tego robić. Dlatego równie dobrym wyborem może być po prostu sięgnięcie po podręczniki do historii sztuki.
“Sztuka i czas” na początek
Jednym z najpopularniejszych podręczników do historii sztuki jest dwutomowy Sztuka i czas Barbary Osińskiej. Często używają go nauczyciele w liceach plastycznych i korepetytorzy przygotowujący do matury z historii sztuki. Spotkać się można z nim również na studiach (sama używałam go przygotowując się do matury).
I choć w tych podręcznikach znajdziecie dużo mniej reprodukcji, to uzupełnicie wiedzę o kontekst historyczny, wpływ religii, filozofii czy nawet ustroju politycznego na rozwój kierunków w sztuce.
Białostocki i Gombrich
Przygotowując się do matury i będąc na studiach, Sztukę i czas uzupełniałam jeszcze dwoma książkami. Mowa o Sztuce cenniejszej niż złoto Białostockiego i O sztuce Gombricha. I choć na pierwszy rzut oka, nie wyglądają specjalnie przyjaźnie, uwierzcie mi, to rewelacyjne książki. Oba tytuły odchodzą od formy podręczników czy zwykłych albumów, a wiedza, która jest przekazywana bardziej przypomina opowieść wykładowcy.
Ok, a alternatywy?
Jeżeli wciąż nie jesteście przekonani, to warto poszukać konkretnego artysty lub kierunku, który może Was zainteresować. Albumów i biografii malarzy, grafików i architektów jest w księgarniach cała masa (warto odwiedzić ), a może to być dobry punkt wyjścia, do zainteresowania historią sztuki. Jeżeli skupicie swoją uwagę na twórczości jednego człowieka, być może łatwiej będzie Wam poznawać kolejnych?
Opornym na książki zostają jeszcze filmy. Te z reguły są fabularyzowane i nie za bardzo można polegać na nich, jako dokumentach. Ale to wciąż coś, co chociaż trochę przybliży Was do historii artystów czy samych dzieł. Ostatnimi laty pojawiło się kilka ciekawych filmów poświęconych głównie malarzom. Może, jeśli nie książki, to właśnie namówią Was filmy?
Jeżeli macie okazję mieszkać lub bywać w większym mieście, wycieczka do muzeum zawsze będzie dobrym pomysłem! Zwłaszcza, że wiele z nich, pozwala na darmowe wejście w jednym dniu tygodnia. Warto też śledzić profile społecznościowe tych miejsc (lub zapisać się na newsletter) – dzięki temu będziecie informowani również o wystawach czasowych.
Historia sztuki
Jeżeli historia sztuki to dla Was, póki co, smutne wspomnienie nudnych zajęć z plastyki lub wiedzy o kulturze, to może to świetna okazja to zmienić. Nie wszystko w historii musi być dla Was ciekawe i warte uwagi, niemniej jednak warto sięgnąć po podstawy i rozszerzać je, gdy znajdziecie interesujące Was zagadnienia.