Dziś temat krótki, ale też całkiem potrzebny. Ale zanim przejdziemy do sedna wpisu, przypomnę tylko, że lada dzień rusza wyzwanie Idź Pan w UI! Żeby być na bieżąco, nalepiej dopisać się do newslettera.
Inspiracje dla UI designerów A teraz do rzeczy. Przychodzi ten moment, kiedy zabieramy się za pierwsze projekty. I oprócz tego, że na naszej drodze pojawia się jakieś milion pytań o techniczne aspekty (a jaka wielkość, a jaka siatka, a jaki program), dojdziemy do momentu, kiedy faktycznie usiądziemy do projektowania. I czasem idzie super, od razu to czujemy, wszystkie szkice mamy opracowane i z zapałem siadamy do programu graficznego. A czasem stajemy przed totalną ścianą. Nic nam się nie chce, nic nie podoba, nie wiadomo od czego zacząć.
I kiedy przychodzi ten brak motywacji, kiedy czuję, że niespecjalnie mam pomysł, po prostu sięgam do inspiracji. O etapie zbierania inspiracji, researchu, wspominałam nie raz. Możecie zrobić mood board, możecie trzymać ciekawe rozwiązania w dokumencie, na Pinterest czy w folderze na komputerze. Jakkolwiek zdecydujecie się inspiracje zbierać, trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie ich szukać. I o tym właśnie będzie dzisiaj. No to gdzie szukać inspiracji do projektów UI?

Konkurencja
Jeżeli robicie projekt, w pierwszej kolejności przejrzyjcie jak wyglądają rozwiązania konkurencyjne. Zobaczcie jak działa branża, dla której tworzycie rozwiązanie. Gdzie są dobre rzeczy, a gdzie znajdzie się miejsce na optymalizację? Tu możecie znaleźć nie tylko inspiracje, ale również trop na to, gdzie szukać przewag konkurencyjnych tworząc interfejs.
Benchmarki
Benchmarki to nic innego jak inspiracje, które dotyczą konkretnych funkcji i rozwiązań w internecie. Jeżeli projektujemy system rezerwacji hotelowych pokojów, to benchmarkami dla nas mogą być nie tylko inne serwisy, w których można zarezerwować pokój (konkurencji), ale na przykład systemy do rezerwacji wakacji, lotów, samochodów, wizyty u dentysty czy jakikolwiek inny, który będzie przypominał nasze docelowe rozwiązanie. Dlatego zanim zabierzemy się za szukanie inspiracji – zbierzmy wymagania i zakres funkcji, które powinny znaleźć się w produkcie.
To, czego używamy na co dzień
To takie proste, ale wiele osób o tym zapomina. Na co dzień korzystamy z całej masy interfejsów. Mamy aplikacje zainstalowane w telefonach, odpalamy programy na komputerach, przeglądamy dziesiątki, setki stron. Czas zacząć się im przyglądać, patrzeć jak i dlaczego tak działają. I zbierać screeny. Nawet nie wiecie, kiedy może przydać wam się dokumentacja takiego ciekawego rozwiązania.
Kiedy trafiam na coś ciekawego, atrakcyjnego, super przyjemnego w użyciu – robię screeny i wrzucam do folderu z przydzieloną kategorią. Często do nich wracam i bardzo przydają się, gdy trzeba zrobić raport, audyt czy prezentację zawierającą inspiracje.

Wzorce platform i systemów
To taka podstawowa wiedza dla projektanta interfejsów, ale jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z UI, jest szansa, że nie znacie ich jeszcze zbyt dobrze (albo znacie te, z których sami korzystacie). Warto zerkać na inne systemy i próbować rozumieć pewne wzorce. Dużym zbiorem inspiracji będą systemy aplikacji mobilnych, w których zazwyczaj nie mamy zbyt wiele miejsca.
Inni projektanci
Mamy dostęp do całej masy projektów (tych zrealizowanych i tylko koncepcyjnych) innych zespołów, agencji, projektantów. Dlaczego by z tego nie skorzystać?
Dribbble, Behance, Awwwards, Instagram, Pinterest, czy bezpośrednio strony agencji – wszędzie tam znajdziemy całą masę inspiracji. Zachęcam jednak, by patrzeć na to wszystko z dystansem, zwłaszcza, gdy trafimy na Dribbble i Behance. Wiele z tych projektów to tylko koncepty, których niestety, nie da się zrealizować. Ale coś, co jest tylko ciekawym konceptem, wciąż może być dla nas inspiracją!
Powstaje coraz więcej serwisów, które skupiają się wyłącznie na interfejsach. Zerknijcie na takie jak choćby UI Movement (https://uimovement.com/) czy Collect UI (https://collectui.com/designs).
No dobra. A wy gdzie szukacie inspiracji do projektowania interfejsów?