Dziś o narzędziu, które może pomóc w układaniu zespołu – również tego projektowego. A wszystko to zamknięte w jednej, zgrabnej formatce – Team Canvas.
Team Canvas – po co to komu?
Coraz więcej firm zatrudnia osoby odpowiedzialne w jakiejś części za UX – osoby badające, piszące, projektujące. Z czasem osób jest więcej, dołączają do zespołów produktowych, marketingowych, a czasem tworzą się z nich osobne zespoły „UX” lub „designu”.
Miałam okazję pracować z zespołami, które dopiero się tworzyły i zresztą taki zespół również tworzyłam. W jednym z projektów byłam odpowiedzialna za współtworzenie planu warsztatów, które miały zintegrować zespół, ale również wypracować jakąś strategię działania na najbliższe lata. I tym sposobem trafiłam na Team Canvas.
Formatka warsztatowa pomaga sprecyzować cele, wyrównać wiedzę w zespole i poznać motywacje osób ten zespół tworzących. Strukturyzuje rozmowę, pokazuje jakie i w którym momencie zadać pytania. Jest ciekawa niezależnie od typu zespołu, który tworzycie. I nie wymaga bycia wprawionymi facylitatorami – twórcy formatki dostarczają do niej instrukcje.
Jak to wygląda?
Autorzy warsztatu opisują ją jako Business model canvas dla zespołów. I faktycznie, jeśli spojrzeć na szablon formatki, widać pewne podobieństwa. Mamy do dyspozycji dwa warianty – uproszczony (basic, przewidzianej na 30 minut pracy) i rozbudowany (z tej wersji korzystałam, mniej więcej 2 godziny pracy wg autorów).
Każde pole na szablonie dotyczy innego obszaru, w rozbudowanej wersji to:
- Ludzie i role
- Wspólne cele
- Cele indywidualne
- Wartości
- Cel główny (powód dlaczego robimy to co robimy)
- Potrzeby i oczekiwania
- Mocne strony i atuty
- Słabości i ryzyka
- Zasady i aktywności
Każdy z obszarów ma dodatkowe pytania pomocnicze, by łatwiej ogarnąć, co my tam właściwie chcemy wpisać. Autorzy formatki dodali również orientacyjny czas potrzebny na uzupełnienie formatki. Osobiście lubię dodawać do tych proponowanych zawsze kilka minut więcej (żeby był czas na wytłumaczenie wszystkim co i po co teraz uzupełniamy). Im więcej osób bierze udział w warsztacie tym ten czas lepiej sobie wydłużyć.
Na stronie autorów jest rozpisany właściwie cały warsztat, z instrukcjami i czasówkami. Na stronie, po wpisaniu e-maila również dostaniemy gotowe szablony do druku lub użycia online. Szablon jest na tyle prosty, że w razie potrzeby, można odtworzyć go w ciągu kilku minut w dowolnym narzędziu.
Do warsztatu stacjonarnego, polecam przygotować sporo karteczek samoprzylepnych i miejsce, tak by każdy mógł podejść, przykleić i trochę opowiedzieć o swoich propozycjach. W jednym z warsztatów przerysowaliśmy szablon na tablicę i do tablicy przyklejaliśmy karteczki. Wyglądało to tak:
Skąd wziąć Team Canvas?
Ze strony projektu – tu znajdziecie również instrukcje i możliwość pobrania plików po wpisaniu swojego maila.