Wielokrotnie zwracałam Waszą uwagę na detal w typografii. Typografia jest ważna dla projektantów, jest trudna i dlatego nie powinniście jej ignorować jeśli uczycie się graficznego fachu.
W typografii bardzo ważne są na pozór niewidoczne szczegóły, które po złożeniu dłuższych form lub powiększeniu kroju zaczynają być zauważalne. Dlatego dziś pokrótce o tych szczegółach i wyróżnikach. Czyli…
Jak odróżniamy jedną odmianę kroju od drugiego?
A choćby na podstawie tych ośmiu kategorii: konstrukcja, kształt, proporcje, modulacja, ciężar optyczny, zakończenia, charakterystyczne znaki, dekoratywność.
No ale co to tak faktycznie oznacza? Lecimy po kolei:
Konstrukcja
Czyli z jakich elementów składa się litera – czy to ciągła kreska, czy może przerywana, a może składa się z kropek lub maźnięć pędzla?
Kształt
Kształt to właściwość, która opisuje elementy składowe znaku, czyli… linie, proste kreski, łuki. Krawędzie linii mogą być wklęsłe albo obłe, mogą mieć elementy ozdobne lub wcięcia.
Proporcje
Proporcje znaków mówią o takich właściwościach jak szerokość liter w kroju czy długości wydłużeń górnych i dolnych.
Modulacja
Ta kategoria opisuje sposób przechodzenia kształtów z jednego w drugi. W modulacji mówimy o kontrastach, czyli różnicach między najcieńszymi i najgrubszymi kreskami w literach i tym, w jaki sposób te kreski się łączą.
Ciężar
To prościej mówiąc grubość kroju. Różne kroje złożone tym samym stopniem pisma, będą dawać zupełnie różne wrażenie ciężaru. Co więcej, takie różnice w ciężarze pojawiają się również w krojach z jednej rodziny – mamy na przykład Helveticę light, regular czy bold.
Zakończenia
W jaki sposób kończą się kreski w literach. I nie myślcie, że chodzi tylko o szeryfy lub ich brak. Samych szeryfów jest sporo odmian – mogą mieć kształty klinu, rombów, zakończenia ostre lub wyoblone. W tej kategorii obserwujemy również to, w jaki sposób układają się zwieńczenia (końcówki liter np. a, c, r).
Charakterystyczne znaki
Niektóre kroje mają charakterystyczne znaki, które pomogą odróżnić je od siebie. To najczęściej małe litery a, e, g oraz wielkie G,J,Q,R.
Dekoratywność
Czyli wszelkiej maści ozdobniki jak cienie, obrysy, kontry czy ozdobne elementy na powierzchniach znaków.
Dlaczego o tym piszę?
Bo już niebawem pojawi się kolejny typograficzny wpis, a od 1 sierpnia szykuję dla Was typograficzne wyzwanie. Będzie łatwe i szybkie w przygotowaniu, więc liczę na to, że chętnie się do mnie dołączycie i razem stworzymy fajne rzeczy. Ale o tym wkrótce…