Ok – jesteście na etapie poszukiwania swojej pierwszej pracy. Ale właściwie, gdzie jej szukać? Dzisiaj o kilku, popularnych rozwiązaniach, jeśli rozglądacie się za etatową pracą jako graficy. Film na kanale na ten temat znajdziesz tu: klik klik.
Agencje reklamowe
To chyba najpopularniejsza ścieżka, zwłaszcza dla projektantów, którzy nie za bardzo jeszcze wiedzą co chcą robić. W zależności od wielkości agencji, spotkacie się z takimi, gdzie są wyspecjalizowane działy (digital, print, video), ale też takimi, gdzie wszyscy robią wszystko. Trafiając do działu, siłą rzeczy, będziecie robić głównie zadania z obszaru zainteresowań danego działu. W drugim przypadku, jednego dnia będziecie robić projekt opakowania, drugiego stronę, a trzeciego logo. I wszystko, jak zawsze, będzie na ASAPIE.
Klienci, którzy trafiają do agencji reklamowych są przeróżni. Od dużych, znanych graczy, którzy zlecać będą całe kampanie, po Januszy Marketingu, którzy zlecą jakąś głupotę, ale dadzą Wam nią w kość.
Biura projektowe
Miałam problem z nazwaniem tego typu firm, ale chodzi o te, które skupiają się po prostu na projektowaniu graficznym. Studio brandingowe, design studio, studio graficzne – to tylko część nazw, na które się natkniecie. Jeżeli interesuje Was specjalizacja z zakresu brandingu albo opakowań, to warto poszukać firm, które w tworzeniu takich projektów właśnie się specjalizują. W naszym kraju są to z reguły mniejsze, kilkuosobowe firmy, a informacje o wolnych stanowiskach częściej pojawiają się na fanpejdżach i stronach firm, niż popularnych serwisach z ogłoszeniami o pracę.
Drukarnie
Wiele drukarni, oprócz klasycznej usługi drukowania, oferuje również pomoc w przygotowywaniu plików do druków i projektowaniu. Więc jeśli myślicie o przyszłości mocno związanej z drukiem, praca w drukarni może być ciekawym rozwiązaniem. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się jaki zakres prac czeka Was na stanowisku – czy ograniczy się jedynie do projektowania pieczątek i wizytówek, czy być może będziecie mieć okazję pracować z różnymi, ciekawymi technikami druku.
Software houses
To firmy, które skupiają się na produkcji oprogramowania – swojego autorskiego produktu, bądź produktów dla klientów. Jeżeli jesteście zainteresowani pracą z obszaru user experience, chcecie projektować interfejsy, strony, aplikacje, to wybór takiej firmy, może być bardzo dobrym początkiem w Waszej karierze zawodowej. Wśród takich producentów oprogramowania wyróżnić można dwa, najczęściej spotykane typy firm – te, które produkują swoje własne oprogramowanie (wtedy z reguły pracujecie przy jednym produkcie), i te, które produkują soft na zlecenie klienta (wtedy robicie różne aplikacje i programy w zależności od typu zlecenia).
Startupy
Jeżeli software house to jeszcze za wysokie progi, warto zerknąć w stronę mniejszych firm, ale również skupiających się na produktach cyfrowych. Startupów powstaje cała masa i bardzo często będą to zespoły pozbawione projektantów. Ogłoszeń pracowych szukajcie przede wszystkim na Facebooku – przeszukajcie grupy i strony dedykowane osobom, które startupy prowadzą, związane z biznesem i nowymi technologiami. Warto zerknąć też w stronę cyklicznych wydarzeń lub hackatonów, gdzie możecie poznać masę osób z branży.
Każda większa firma, niezwiązana z projektowaniem
Ha. No bo tak. W naszym zawodzie jest o tyle fajnie, że usługi graficzne przydają się naprawdę w wielu branżach. Sporo firm – tych mniejszych i większych zatrudnia grafików lub całe działy marketingu, w których jest nawet kilku projektantów. Z reguły praca w takiej firmy opiera się na bieżącej obsłudze kont na portalach społecznościowych (przygotowywanie grafik na Facebooka, YouTube czy Instagram), tworzeniu materiałów na stronę (grafiki do aktualności, infografiki, interaktywne .pdf), a czasem materiałów do druku.
Producenci gier
Na samym końcu chciałabym wspomnieć również o producentach gier, bo to mocno rozwijająca się branża w Polsce. Jeżeli chcielibyście zająć się projektowaniem interfejsów, lubicie ilustrację lub myślicie o nauce 3d, to branża gier może być idealnym rozwiązaniem dla Was! Tu przewagę mają zdecydowanie większe miasta i częściej szuka się doświadczonych projektantów, ale warto obserwować serwisy tematyczne jak Skillshot.pl – od czasu do czasu pojawiają się tam także ogłoszenia dla juniorów.
Na koniec konkurs!
Pamiętacie, że jeszcze przez chwilę macie możliwość zgarnięcia wejściówek na Barcamp, organizowany w ramach ProductCamp? Więcej o konkursie znajdziecie w tym wpisie: www.zebza.net/konkurs-wejsciowki-na-productcamp