Pracując dla jakiejś firmy, bądź freelancerując, dość często zdarza się robić grafiki towarzyszące wpisom w portalach społecznościowych. Dziś postanowiłam napisać o tym, na co zwracać uwagę zabierając się za taki format.
Ten wpis dedykuję osobom początkującym, nawet tym, które z grafiką na co dzień nie są związane. Oczywiście jak co poniedziałek, znajdziecie również materiał na YouTubie związany z tym tematem.
No dobra, to na co zwrócić uwagę przygotowując grafiki do social mediów?
Format i kompozycja
Zanim weźmiecie się za przygotowanie grafik, upewnijcie się, że wiecie jaki rozmiar powinniście przygotować. Nie ma nic gorszego niż fajna kompozycja, którą potem trzeba przycinać i zmieniać, bo jednak trzeba coś tam dopasować do konkretnego portalu. Często używa się kwadratowych grafik, które dobrze wyglądają zarówno na Facebooku, czy Instagramie, a w dodatku przy małym nakładzie pracy, można osiągnąć całkiem ciekawe efekty.
Pamiętajcie też, by regularnie sprawdzać rozmiary grafik na poszczególne portale, te niestety lubią się raz na jakiś czas zmieniać.
Kompozycja jest relacją wszystkich elementów znajdujących się w projekcie, czyli między tekstami, obrazami, zdjęciami i tłem.
Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z grafiką, najbezpieczniej polegać na kompozycjach centralnych, gdzie najważniejsze informacje skupiamy w centrum projektu. Stawiajcie na symetrię i proste formy – im więcej kombinujemy, tym łatwiej popełnić błąd i po prostu przesadzić z ilością elementów lub efekciarstwem.
Marginesy
Marginesy sprawiają, że elementy w kompozycji nabierają oddechu, czyli przestrzeni. Zbyt małe marginesy między elementami (lub do krawędzi obrazka) zaburzają czytelność komunikatu. Marginesy w tekście, czy między poszczególnymi komunikatami budują rytm, ale także mają wpływ na wizualną stronę pracy.
Kadrowanie zdjęć
Wrzucenie zdjęcia na grafikę w teorii nie jest dużą filozofią. Jednak można zrobić to na tyle sposobów, że czasem można sprawę sknocić. Kadrowanie zdjęć jest szalenie przydatną umiejętnością i jeśli jeszcze się tym nie interesowaliście, warto pochylić się nad tematem. Kadrowanie przyda się nie tylko do takich małych form, ale do tworzenia stron, plakatów, ulotek, czy katalogów.
Odpowiednio kadrując zdjęcie, zwracamy uwagę odbiorcy na konkretne miejsce na tym zdjęciu – czy będzie to krajobraz, czy mocne zbliżenie na twarz,
Typografia
Często na grafikach pojawiają się teksty, więc warto zadbać o ich odpowiednią oprawę. Przede wszystkim starajmy się ograniczać ich ilość – jasne, kuszące jest wrzucanie całych akapitów czy długaśnych cytatów, ale w efekcie otrzymujemy nieczytelny blok tekstu. Starajmy się zatem przekazać informację obrazem właśnie (a opis zawsze można dorzucić choćby do postu).
Jeżeli decydujemy się na teksty, postawmy zawsze na czytelność. Co zapewnia czytelność? Odpowiedni kontrast względem pozostałych elementów. Zadbajmy o to by tekst był duży, miał wyróżniający się z tła kolor, a wybrany krój da się odczytać
Kłopotliwe bywa łączenie tekstu ze zdjęciami, ale tu można wymienić takie trzy popularne sposoby na ogranie tego tematu
1. Wybór zdjęcia, które ma przynajmniej część jednolitej, gładkiej powierzchni. Tekst umieszczamy bezpośrednio na zdjęciu
2. Użycie tła pod tekstem. Może mieć jakikolwiek kształt i kolor, jednak zasłania zdjęcie, więc trzeba całość odpowiednio skomponować.
3. Kompozycja, która „ominie” nakładanie tekstu na zdjęcie. Robimy to jednak kosztem miejsca / wielkości zdjęcia.
Na koniec
Pamiętajcie o odpowiednich zapisach pliku. Świetnie sprawdza się format .png. Jednak nie sam format wyjściowy ma znaczenie, ponieważ wgrywając plik na którykolwiek z portali, czeka nas jeszcze kompresja tego portalu.
Dobrym sposobem na przetestowanie swoich prac jest założenie testowych stron (np. fanpage na Facebooku, który nie jest opublikowany lub konto na Instagramie z filtrami prywatności). Możecie wtedy za każdym razem wgrać taką grafikę i zobaczyć jak wygląda po kompresji i w otoczeniu grafiki portalu. Upewnicie się czy format jest odpowiedni i czy coś przypadkiem się nie przycięło.
Bonus, czyli darmowe szablony do pobrania
Dla tych, którzy dotrwali do końca, podrzucam link do 12 szablonów, które możecie wykorzystać tworząc proste grafiki na Facebooka lub Instagrama. Szablony w pliku .psd pozbawione są zdjęć (te możecie pobrać np. z Unsplash lub wykorzystać swoje). Użyty font to Lora (pobierzecie go za darmo z Google Fonts tutaj), ale równie dobrze możecie wykorzystać jakikolwiek chcecie.
W folderze obok pliku .psd znajdziecie też przykłady użycia ze zdjęciami.
Szablony udostępnione na licencji CC0 pobierzecie, o tu: